Podzim s úsměvem

17. října 2009 v 16:10 |  BEAUTY

Nepodléhejte depresi a užijte si podzim se vším všudy!
Studená rána, sychravé dny a dlouhé večery bývají líhní podzimních depresí, únavy a stresu. My vám však poradíme, jak i na podzim příjemně relaxovat a nabrat energii.

Zahřejte se voňavým domácím punčem.

Namísto obligátní kávy vyzkoušejte třeba čokoládu se špetkou kardamomu, odvar z kousku zázvoru oslazený medem anebo domácí punč podle následujícího receptu: šťávu ze dvou pomerančů svařte s balíčkem vanilkového cukru. Přidejte 1 dcl rumu a nechte utvořit pěnu. Přilijte půl litru červeného vína, přidejte tři hřebíčky a kousek skořice a zahřívejte, ale dále už nevařte. Za dlouhých zimních večerů si jej vypijte doma anebo si ho v termosce vezměte s sebou na procházku podzimním parkem.

Posviťte si na podzimní depresi.

V pošmourných podzimních dnech nás často pronásledují únava a splín, které laici popisují jako 'podzimní depku' - zatímco odborníci používají výraz sezonní afektivní porucha. Protože její příčinou bývá nedostatek slunečního svitu, pomoci vám může fototerapie neboli léčba intenzivním jasným světlem. Používají se k ní speciální lampy vydávající světlo v intenzitě 10 tisíc luxů (pro srovnání: večerní osvětlení v obývacím pokoji bývá pod 400 luxů, zatímco jasná letní obloha má přes 100 tisíc luxů). Lampu pro fototerapii si můžete pořídit domů a dopřávat si světelné seance hned po probuzení, kdy jsou nejúčinnější. Anebo můžete navštěvovat fototerapii ambulantně na specializované klinice (více informací najdete například na stránkách www.fototerapie.com).

Začněte den s vitaminovou bombou.

Lezavá ranní mlha, ale i únava a nachlazení se od vás budou držet dál, pokud si k snídani namícháte následující vitaminový koktejl: rozmixujte jeden banán, několik plátků ananasu a šťávu z velkého pomeranče. Výsledkem bude lahodný nápoj, který vás nejen zasytí, ale také nabije energií. Banán vás totiž zásobí vitaminem B, který účinně působí proti stresu, pomeranč vašemu tělu zase dodá potřebný vitamin C, a ananas je zdrojem bromelainu, jenž působí protizánětlivě.

Ponořte se do termálních lázní.

Kde si můžete i v nejchladnějším počasí zaplavat pod širým nebem, aniž byste se musela zapsat do klubu otužilců? No přece tam, kde ze země tryskají termální prameny! Například v budapešťském lázeňském komplexu Széchenyi se můžete i na podzim a v zimě koupat ve třech venkovních bazénech, situovaných na nádvoří nádherného novorenesančního paláce. Zdejší minerální voda, čerpaná z hloubky téměř jednoho kilometru, si i v nejtužších mrazech udržuje teplotu na příjemných 20-38 stupních. Pokud se vám nechce jezdit až do Budapešti, venkovní termální bazén najdete i u nás v areálu karlovarského hotelu Thermal.

Trénujte mozek pomocí počítače.

Zní to neuvěřitelně, ale pocitů neklidu a úzkosti stejně jako chronické roztěkanosti a špatného soustředění se můžete zbavit s pomocí speciální počítačové hry. Nazývá se EEG biofeedback a pomůže vám trénovat mozek tak, abyste sami, svou vlastní vůlí, dokázali přeladit na žádoucí duševní stav. V ordinaci disponující zařízením na biofeedback (nejméně jedna funguje 
téměř v každém krajském městě) vám na hlavu připojí několik elektrod, které zaznamenávají vaše mozkové vlny a přenášejí je do počítače. Na jeho obrazovce pak běží jednoduchá počítačová hra, kterou ovládáte výhradně svou mozkovou aktivitou - nepoužíváte klávesnici, joystick ani myš. Čím lépe se dokážete koncentrovat, tím lepších výsledků dosahujete, a tak se postupně učíte uvést se do uvolněného a zároveň soustředěného stavu. Jedna seance stojí od 250 do 400 Kč; více informací najdete například na stránkách www.eegbiofeedback.cz.

Namíchejte si vlastní voňavou koupel.

Jedinečným balzámem na únavu a stres jsou esenciální vonné oleje - zvlášť když je zkombinujete s blahodárnými účinky teplé koupele. Přidáte-li si do vany naši aromaterapeutickou směs, budete se v ní cítit jako v hřejivé náruči konejšivého snu: dva šálky mořské soli (koupíte je v obchodech s biopotravinami) smíchejte se třemi kapkami levandulového esenciálního oleje, třemi kapkami esenciálního oleje ze santalového dřeva a dvěma kapkami oleje z růžového dřeva. Uložte do skleněné nádoby a do koupele přidávejte vždy jen jednu hrst. Nezapomeňte, že zklidňující a relaxační účinky mají i esenciální oleje z bergamotu či heřmánku.

Objevte v sobě utajeného Clauda Moneta.

Barevná podzimní příroda přímo volá po tom, abyste v sobě probudili zasutý výtvarný talent. Pořiďte si akvarelové barvy, barevné křídy nebo pastelky - pokud možno velké balení se spoustou odstínů. A vyražte do parku dřív, než ze stromů opadá všechno listí. Pokuste se náladu přítomného okamžiku zachytit pomocí barevných skvrn, jako to dělali francouzští impresionisté. Co na tom, že s kompozicí jste poněkud na štíru? Nejdůležitější je přece atmosféra..

Buďte svým terapeutem.

Jednoduchou cestou k dokonalé relaxaci je metoda zvaná autogenní trénink. Můžete ho provádět sami nebo v ambulanci pod vedením psychoterapeuta. Na začátku zaujmete pohodlnou meditační pozici vsedě nebo vleže. Postupně si navozujete šest různých pocitů pomocí opakovaných formulí: "Moje končetiny jsou těžké." "V pažích a nohách cítím teplo." "Můj tlukot srdce je klidný a pravidelný,". "Můj dech se zklidňuje." "Cítím teplo v nadbřišku." "Moje čelo je chladné." Po několika minutách byste měla být uvolněná, avšak nikoli ospalá. Více se můžete dozvědět například v knize Jozefa Hašta Autogenní trénink z nakladatelství Triton.

Popíjejte povzbuzující bylinkové elixíry.

Z listopadových mlh se snadno mohou vynořit strachy, úzkosti a mírné deprese, od kterých vám uleví čaj z třezalkové nati. Stačí ji zalít vroucí vodou a popíjet vždy ráno a večer. Vaše rozjitřené nervy uklidní a organismus vysílený stresem zregeneruje pro změnu kozlík lékařský; na rozdíl od klasických sedativ není návykový. (Jeho 
jediným negativem je nepříjemný zápach, který bylina získává během sušení.) Od neklidu, podrážděnosti a žaludečních obtíží způsobených stresem vám pomůže i meduňka či heřmánek, které se naopak mohou pochlubit i velmi příjemnou vůní.

Vylaďte si domov podle feng šuej.

Protože ve studených měsících trávíme doma více času, pokuste se vnést do svého bytu vlídnou energii po­dle tradičního čínského učení feng šuej. Zbavte se přebytečného nábytku i doplňků, které vás pouze okrádají o prostor, a vše, co je rozbité, opravte nebo vyhoďte. Pro dlouhé večery si také pořiďte silnější žárovky. Atmosféru oživí kvetoucí rostliny, řezané květiny nebo akvárium s rybičkami (kterých by podle feng šuej měl být lichý počet). Více se můžete dozvědět v knize Stephena Skinnera a Mary Lambert Feng šuej pro moderní život nebo na stránkách www.fengsuej.com.

Oslavte s přáteli Díkůvzdání.

Že v podzimním kalendáři chybějí svátky, které by vás inspirovaly ke společenským setkáním? Tak si je vypůjčete ze zámoří! Zkuste doma pro přátele uspořádat oslavu Halloweenu a pohostěte je hřejivou dýňovou polévkou. Do prázdné vydlabané dýně můžete vyřezat strašidelný obličej a uvnitř rozsvítit svíčku. Dalším inspirativním svátkem je Díkůvzdání, při němž si Američané každý čtvrtý čtvrtek v listopadu připomínají sklizeň, jež kdysi zachránila první osadníky před hladověním. Na stole nesmí chybět pečený krocan s nádivkou, šťouchané brambory, brusinková omáčka a vařené kukuřičné klasy.

Uvolněte svaly celého těla.

Uvolnění těla i mysli můžete dosáhnout pomocí jednoduchého cvičení s poněkud odstrašujícím názvem 'Jacobsonova progresivní svalová relaxace'. Provádí se vsedě, a tak ho můžete praktikovat kdekoli - třeba i v práci o polední pauze. Jedná se o sled asi dvaceti kroků, během nichž postupně napínáte a uvolňujete jednotlivé svalové skupiny. Začnete tím, že zatnete pravou pěst tak, abyste cítili napětí v předloktí - a uvolníte. Pak totéž provedete s levou pěstí. Ohnete pravý loket a zatnete biceps - uvolníte. Následuje levý biceps. Postupujete k horní části paží, čelu, čelistem, ústům, krku, ramenům, břišním svalům a tak dále. Podrobný návod najdete například v publikaci autorky Kerstin Kraska-Lüdecke Nejlepší techniky proti stresu z nakladatelství Grada.

Přiťukněte si letošním mladým 
vínem.

Zatímco příroda se v listopadu ukládá ke spánku, mladá vína, která v té době dorazí do vinoték, překypují svěžestí a lehkostí. "Je v nich hravost, možná někdy až vzdorovitost, určitá klackovitost až drzost," říká o nich sommeliér Ivo Dvořák. Právě proto dokážou tak skvěle prozářit podzimní chmury. Třetí čtvrtek v listopadu se na pultech obchodů tradičně objevuje beaujolais nouveau, už několik let mu však zdatně konkuruje také jeho tuzemská varianta - svatomartinské víno, které se prodává od 11. listopadu. Obě jsou to vína, která vznikla rychle a také by se měla rychle spotřebovat: do konce roku, nejpozději však do jara. Mívají nižší obsah alkoholu, mohou být i lehounce perlivá. Nefilozofujte nad nimi a nehledejte v nich hloubku, kterou mít nemohou; raději si vychutnejte jejich nespoutané mládí.

zdroj:elle.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama